Szkoła Podstawowa w Krasnej

  • Statystyki

    • Odwiedziny: 178552
    • Do końca roku: 241 dni
    • Do wakacji: 48 dni
  • Kartka z kalendarza

Wycieczka szkolna

Dzięki funduszom z programu Poznaj Polskę uczniowie z naszej szkoły mieli możliwość wzięcia udziału w trzydniowej wycieczce Krasna – Ojców – Tarnowskie Góry – Wrocław – Krasna.

Dzień pierwszy

Pierwszym punktem naszej wycieczki była wizyta w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach. Po krótkiej modlitwie i wysłuchaniu historii  Sanktuarium udaliśmy się do Ojcowskiego Parku Narodowego. Zwiedziliśmy Grotę Łokietka a następnie spacerowaliśmy szlakiem w kierunku Bramy Krakowskiej. Ciesząc się piękną pogodą, podziwialiśmy piękno krajobrazu. Ciekawym punktem wycieczki była Maczuga Herkulesa – wapienny ostaniec w kształcie ogromnej maczugi. 

Następnie pojechaliśmy do kopalni srebra w Tarnowskich Górach. Na głębokości 40 m znajduje się tu podziemne miasto – labirynt korytarzy po dawnej kopalni kruszców srebra, ołowiu i cynku. Surowe warunki panujące w podziemiach pozwalają poczuć klimat dawnej górniczej pracy. Mieliśmy również okazję zobaczyć skansen maszyn parowych oraz starych lokomotyw, który znajduje się obok kopalni.

Z kopalni udaliśmy się autokarem do Parku Repeckiego, w centrum którego znajduje się Szyb Ewa, do którego udaliśmy się spacerem, aby przepłynąć łodziami Sztolnię Czarnego Pstrąga i posłuchać historii tego miejsca.

Zarówno Kopalnia, jak i sztolnie to obiekty wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa.

Dzień Drugi

Tym razem udało nam się zwiedzić Wrocław. Zwiedzanie rozpoczęliśmy od najstarszej części miasta, czyli Ostrowa Tumskiego, który powstał w X wieku. Zachwycił nas urokliwymi uliczkami wśród zabytkowych kamieniczek oraz Katedrą pod wezwaniem. św. Jana Chrzciciela. Byliśmy też na moście zakochanych. Na rynku kupiliśmy pamiątki i ruszyliśmy do ogrodu botanicznego, w którym podziwialiśmy piękno natury przy uspakajającym śpiewie ptaków. Podczas naszej wędrówki po tym pięknym mieście towarzyszyły nam krasnale przyglądające się skrycie turystom i mieszkańcom. Dzisiaj są już symbolem miasta. Ciekawym miejscem na Rynku są Jatki, gdzie znajdują się jedyne na świecie rzeźby poświęcone zwierzętom rzeźnym.

Następnym punktem programu było zwiedzanie Panoramy Racławickiej, która znajduje się w oddziale Muzeum Narodowego. Dzieło Wojciecha Kossaka i Jana Styki, upamiętniające bitwę pod Racławicami zrobiło na uczestnikach wycieczki duże wrażenie.

Dzień trzeci

Dzień rozpoczęliśmy od zobaczenia Hali Stulecia, która zaliczana jest do cudów architektonicznych ze względu na swoją potężną kopułę. Wokół hali rozciąga się potężna ścieżka spacerowa z pergolami. Oglądaliśmy również fontannę multimedialną strzelającą do góry różnymi figurami wodnymi w rytm muzyki.

Będąc we Wrocławiu nie sposób pominąć ZOO – to obowiązkowy punkt prawie każdego pobytu w tym mieście. To największy ogród zoologiczny w Polsce. Żyje tu ponad 12 tysięcy zwierząt reprezentujących 1100 gatunków – większość z nich jest na wyginięciu.

Ostatnim punktem wycieczki była wizyta w Hydropolis – centrum wiedzy o wodzie. Miejsce to wzbudziło wiele pozytywnych wrażeń dzięki animatorowi, który przeniósł nas do podwodnego świata.

Wyjeżdżając z tego pięknego miasta podziwialiśmy drapacz chmur ,,Sky Tower”, w którym zjedliśmy posiłek. Po obiadokolacji udaliśmy się w drogę powrotną. Należy podkreślić, że wszyscy nasi uczniowie podczas wycieczki wykazali się wielkim zdyscyplinowaniem, byli chwaleni za grzeczność i kulturę, co my – opiekunowie odbieraliśmy z wielką dumą.

Wycieczka była udana dzięki słonecznej pogodzie, ciekawym i interesującym obiektom, które zwiedziliśmy, a także radosnej atmosferze.

A.K.