Szkoła Podstawowa w Krasnej

WYCIECZKA DO SANOKA I SOLINY

31 maja br., 27 uczniów z klas I, II, III wyjechało wraz z opiekunami  na jednodniową  wycieczkę do Sanoka i Soliny. Zwiedzanie uczestnicy rozpoczęli od wizyty w Muzeum Budownictwa Ludowego w Sanoku. Uczniowie zobaczyli Rynek Galicyjski dawnego miasta oraz Park Etnograficzny. Podziwiali zgromadzone w nim zabytkowe drewniane obiekty kultury ludowej, mieszczańskiej, sakralnej i dworskiej. Odwiedzili również dawną szkołę, poznali warunki w jakich uczyły się dzieci w XVIII/XIX wieku oraz zobaczyli budynki mieszkalne wybranych miejskich i wiejskich rzemieślników, a także zobaczyli narzędzia, którymi mieszkańcy się posługiwali,  podziwiali ich wyroby, oraz inne rekwizyty znajdujące się w sanockim muzeum.

Następnie „wycieczkowicze” udali się do Soliny. Tam poznali  historię powstania największego sztucznego jeziora – Zalewu Solińskiego. Dzięki przygotowanej multimedialnej makiecie uczniowie mogli zapoznać się z poszczególnymi etapami powstawania zapory,  z jej parametrami, technologią, oraz dowiedzieć się o tym jak powstaje prąd w tutejszej elektrowni. Spacerując po zaporze mogli zobaczyć największą atrakcję turystyczną – Zaporę Solińską, podziwiać jej wielkość. Podróżując kolejką gondolową zachwycali się rozległą panoramą zalewu i okolic. Odbyli także rejs statkiem po Zalewie Solińskim. Podczas rejsu uczniowie zobaczyli jezioro w pełnej okazałości, podziwiali piękną zieleń brzegową i pasmo górskie Bieszczad. Uczestnicy wycieczki mieli okazję dowiedzieć się o florze i faunie zamieszkującej zalesione tereny w pobliżu zalewu, poznać wiele ciekawostek o bieszczadzkiej przyrodzie, a także wysłuchać legend o Biesach i Czadach. Zrozumieć skąd pochodzi nazwa Bieszczady. Zmęczeni lecz zadowoleni późnym wieczorem wróciliśmy do Krasnej.

Wycieczka została dofinansowana w ramach projektu Poznaj Polskę z inicjatywy Ministerstwa Edukacji i Nauki.

L.M.