Szkoła Podstawowa w Krasnej

SPRZĄTANIE ŚWIATA

W minionym tygodniu uczniowie naszej szkoły po raz kolejny uczestniczyli w akcji "Sprzątanie Świata".

Akcja „Sprzątanie świata” jest częścią międzynarodowego ruchu na rzecz ochrony środowiska Clean up the World wywodzącego się z Australii, zapoczątkowanego w 1989 roku. „Sprzątanie świata” to wspólna lekcja poszanowania środowiska. Jej celem jest promowanie nieśmiecenia, edukacja odpadowa oraz inicjowanie działań, dzięki którym zmniejszy się nasz negatywny wpływ na środowisko.

Tegoroczne sprzątanie odbywało się pod hasłem „Plastik? Rezygnuję. Redukuję. Segreguję”. Z roku na rok nasza konsumpcja rośnie, co powoduje wzrost ilości wytwarzanych odpadów z tworzyw sztucznych. Odpady te należy segregować, aby mogły być poddane recyklingowi i otrzymać „drugie życie”, zamiast trafić na wysypisko śmieci.

Dzieci zaopatrzone w worki na zbiórkę śmieci i rękawice dokładnie posprzątały wyznaczony teren wokół szkoły oraz najbliższej okolicy. Wszyscy bardzo ochoczo ruszyli do pracy. Okazało się, że w najbliższym otoczeniu na ulicy, trawnikach oraz poboczach dróg leży porzuconych bardzo dużo, bardzo różnych śmieci. Uczniowie na niewielkim obszarze uzbierali kilkanaście worków z odpadami.

Akcja ta corocznie pokazuje, że w naszej szkole kształci się pokolenie aktywne i pozytywnie zaskakujące świadomością oraz poczuciem odpowiedzialności za losy nie tylko najbliższego otoczenia, ale także całej Planety.

AK