SZKOŁA PODSTAWOWA W KRASNEJ WSPÓŁORGANIZATOREM XXIV ŁEMKOWSKIEJ JESIENI TWÓRCZEJ

Szkoła Podstawowa w Krasnej w podejmowanych działaniach wychowawczych wielką rangę przypisuje wychowaniu patriotycznemu.
Świadomość przynależności do wspólnoty kulturowej daje młodym Polakom poczucie bezpieczeństwa i korzystnie wpływa na kształtowanie ich osobowości. Nauczyciele realizują więc wiele zadań, które mają na celu pokazać uczniom dzieje Ojczyzny, piękno jej przyrody, bogactwo kultury. Wśród podejmowanych aktywności na uwagę zasługują Spotkania z Tradycją Polską czy realizowany przez ostatnie pięć lat autorski, innowacyjny program z zakresu edukacji regionalnej " Jestem stąd". Mówiąc o małej Ojczyźnie, trudno nie wspomnieć o jej przeszłości. W dzieje ziemi kraśnieńskiej wpisane są wydarzenia zawiłe i trudne, ale i piękne współistnienie przenikających się wzajemnie kultur. Poszukujący śladów tej przeszłości z łatwością je odnajdą. To stary cmentarz, piękna cerkiew służąca obecnie jako kościół rzymsko - katolicki, stojące obok siebie polskie i ruskie przydrożne kapliczki wzniesione tu niegdyś ku chwale tego samego Boga, pod wspólnym niebem.
Szkoła Podstawowa w Krasnej jako szkoła wysoce ceniąca i rozumiejąca wartość miłości do Ojczyzny, promująca od lat tradycje regionalne swojej małej Ojczyzny, świadomie też przygotowująca młodzież do uczestnictwa w szeroko rozumianej kulturze - z szacunkiem odnosi się do dorobku kulturowego innych narodów i z chęcią pomaga swoim uczniom poznawać go. Toteż w tym roku była obok Stowarzyszenia Łemków, Stowarzyszenia Ruska Bursa , Grupy Medialnej LEM.fm organizatorem XXIV Łemkowskiej Jesieni Twórczej, czyli spotkania rusińskich pisarzy z różnych obszarów Karpackiej Rusi. To już druga taka odbywająca się z udziałem szkoły impreza kulturalna w Krasnej. Pierwsza odbyła się w 2010 roku w 100. rocznicę urodzin pochodzącego z Krasnej poety Iwana Rusenki. Decyzja , aby pierwszy dzień tegorocznej Jesieni Twórczej miał miejsce W Krasnej związana była z osobą urodzonej tutaj pierwszej damy literatury łemkowskiej - Klaudii Aleksowicz dla upamiętnienia 100. rocznicy jej śmierci. W tym roku w Domu Strażaka spotkali się pisarze z Polski, Słowacji i Ukrainy, prezentujący nie tylko łemkowską twórczość. Występy literatów i muzyków poprzedzone były prelekcjami łemkowskiej poetki i pracownika naukowego Uniwersytetu Jagiellońskiego dr hab. Heleny Duć - Fajfer. Uroczystość uświetnili też swoją obecnością przewodniczący Rady Gminy Władysław Pelczar, sołtys Krasnej Stanisław Hajnas, ks.proboszcz Władysław Kołodziej, dr Łukasz Uram - kraśnianin , autor monografii poświęconej Krasnej, przedstawiciele Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Krośnieńskiej. Uczniowie Szkoły Podstawowej w Krasnej i jej absolwenci zaprezentowali się Gościom w krótkim programie artystycznym " Jednakie serce człowiecze". Ta piękna, można rzec wielokulturowa, impreza przebiegła w serdecznej, przyjaznej atmosferze, gdyż nawiązywała do wspólnych wszystkim nam humanistycznych wartości.

EH

Fot.  Piotr Basałyga