V EDYCJA LEKKIEGO TORNISTRA

Nasza szkoła przystąpiła do ogólnopolskiej kampanii ,,Lekki Tornister”.
Lekki Tornister”-. to działania informacyjno-edukacyjne, skierowane do uczniów klas 0-III szkół podstawowych zmierzające w kierunku profilaktyki wad postawy wśród najmłodszych. W szczególności skupiają uwagę na problemie przeciążonych plecaków szkolnych i niekorzystnym wpływie ich noszenia na dziecięce kręgosłupy.
Organizatorzy akcji chcą zwrócić uwagę nauczycieli, dzieci i rodziców na kwestię ciężkich plecaków oraz przyczynić się do zmniejszenia skali tego problemu w przyszłości.
Według zaleceń sanepidu, waga tornistra nie powinna przekraczać 10-15% masy ciała dziecka. Realia są jednak inne, niestety zwłaszcza w szkołach podstawowych, najmłodsze dzieci dźwigają nawet 4 razy cięższe plecaki niż powinny.
Jak przestrzegają specjaliści, zbyt ciężkie tornistry mogą spowodować pogłębienie istniejących wad postawy, jak również negatywnie wpływać na rozwój układu kostno-szkieletowego (szczególnie w czasie intensywnego wzrostu) – co w przyszłości może być przyczyną do powstania wad.
W naszej szkole 16 lutego przeprowadzono zajęcia uświadamiające uczniom wyżej wymieniony problem. Nasi uczniowie wysłuchali bajki ,,Lekki Tornister Zielona Kropeczka”, po czym odbyła się ożywiona dyskusja nad tornistrem Mikołajka. W dyskusji nie obyło się bez nawiązania do rzeczywistości. Uczniowie zastanawiali się jak skutecznie odciążyć swój tornister, jak przeciążony plecak wpływa na kręgosłup i prawidłową postawę.
Po dyskusji i ruchowych przerywnikach przystąpiliśmy do. ważenia tornistrów … i tu miłe zaskoczenie, waga plecaków prawie mieściła się w normie (do 10 - 15% wagi ciała). Na zakończenie uczniowie zapoznali się z 10 zasadami zdrowego kręgosłupa oraz rozwiązywali rebusy i krzyżówki o tematyce prozdrowotnej.

AK