RATUJEMY I UCZYMY RATOWAĆ

16 października br., w Europejskim Dniu Przywracania Czynności Serca, uczniowie naszej szkoły wzięli udział w akcji ustanawiania REKORDU w jednoczesnym udzielaniu pierwszej pomocy. Prowadzona przez Fundację Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy (WOŚP) przy współpracy z Polską Radą Resuscytacji ogólnopolska akcja polegała na podtrzymywaniu czynności resuscytacyjnych nieprzerwanie przez 30 minut. Podczas półgodzinnej serii wdechów ratowniczych i masażu serca przeprowadzanych na fantomach, uczniowie wykazali się umiejętnościami z zakresu pierwszej pomocy, a także postawą pełną odpowiedzialności i wytrwałości. Starania uczniów zostały nagrodzone certyfikatem, który nasza szkoła otrzymała od organizatora – Jurka Owsiaka. Akcja, WOŚP zorganizowana została w szkołach zaangażowanych w Program Edukacyjny „Ratujemy i Uczymy Ratować”. Nasza szkoła przyłączyła się do niego w ubiegłym roku. . Głównym celem programu było propagowanie wśród młodych ludzi idei niesienia pomocy oraz ciągłego zdobywania wiedzy z zakresu pierwszej pomocy. Podczas kilku zajęć uczniowie poznawali ogólne zasady postępowania na miejscu wypadku np. wzywanie pomocy, ustawienie kolegi czy dorosłego w pozycji bocznej ustalonej, resuscytację krążeniowo-oddechową.
Mamy nadzieję, że podobne projekty angażujące najmłodszych w odpowiedzialne przygotowanie do podjęcia pierwszej pomocy pozwolą im w przyszłości służyć innym swą wiedzą oraz doświadczeniem zdobytym podczas tej i podobnych akcji.