31 MAJA ŚWIATOWY DZIEŃ BEZ PAPIEROSA

Dzień bez papierosa to doskonały czas, aby uświadomić sobie jak niekorzystny wpływ ma nałóg palenia papierosów na stan zdrowia dzieci oraz jakie niesie konsekwencje zdrowotne w życiu dorosłym. Z przeprowadzonych badań wynika, że po papierosy sięgają coraz młodsi. Powody dla których zaczynają tak wcześnie niebezpieczną dla zdrowia przygodę jest kilka. Najważniejsze to : na-śladowanie dorosłych, ciekawość, namowa rówieśników, chęć zaimponowania kolegom. Oprócz szkodliwości dla zdrowia palenia czynnego musimy pamiętać o szkodliwości palenia biernego. I temu właśnie poświęcony jest realizowany przez uczniów klas I-III program edukacji antytytoniowej „Nie pal przy mnie, proszę”. Jego głównym celem jest wykształcenie u dzieci umiejętności radzenia sobie w sytuacjach, gdy inni ludzie przy nich palą. Oprócz pogadanek na ten temat uczniowie przygotowali inscenizację na którą zaprosili swoich starszych i młodszych kolegów.