MAJOWE ŚWIĘTA

Maj jest miesiącem szczególnym w historii Polski. W pierwszych trzech dniach maja świętuje się w Polsce trzy ważne wydarzenia.

• 1 maja to Święto Pracy obchodzone nie tylko w Polsce, ale i na świecie, jest to dzień ustawowo wolny od pracy. Święto zostało wprowadzone w 1889 r. dla upamiętnienia wydarzeń majowych w Chicago, jest uczczeniem pamięci licznych ofiar, które domagały się między innymi 8-godzinnego dnia pracy.

• 2 maja został ustanowiony Dniem Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. Święto to czci polskie barwy narodowe. W czasach PRL-u tego dnia zdejmowano flagi państwowe.

• 3 maja upamiętnia wprowadzenie w Polsce Konstytucji. Ta ustawa zatwierdzona przez Sejm Czteroletni w r. 1791 była efektem pracy i zabiegów stronnictwa patriotycznego, które dążyło do zreformowania ustroju ówczesnej Rzeczypospolitej. Reformy Sejmu i Konstytucja miały na celu wzmocnienie wewnętrzne kraju, przywrócenie jego dawnej świetności. Głównymi autorami Ustawy Rządowej, bo taką nazwę nadano Konstytucji 3 Maja, byli: Stanisław August Poniatowski, Ignacy Potocki, Stanisław Małachowski, Hugo Kołłątaj.

Pamiętajmy, że kart historii Polski nie wolno zapomnieć, należy je z szacunkiem pielęgnować już od najmłodszych lat.

B.N.

Zadania dla chętnych:

Dzień |Matki, Dzień Dziecka i Dzień Ojca to ważne święta obchodzone w Polsce  zawsze w tym samym terminie.

Dzień Matki wypada u nas 26 maja i polega na obdarowywaniu matek kwiatami, czekoladkami, laurkami oraz innymi upominkami. Po raz pierwszy w Polsce święto to obchodzono w Krakowie w 1914r. Początki Dnia Matki sięgają czasów starożytnych |Greków i |Rzymian. Kultem otaczano wtedy matki-boginie, symbole płodności i urodzaju. |Jednak zwyczaj obchodzenia Dnia Matki w takiej formie, jak w dzisiejszych czasach, zapoczątkowany został najprawdopodobniej w |USA.

Natomiast Dzień Ojca wypada w |Polsce 23czerwca. |By tradycji stało się zadość, w tym dniu dzieci wręczają swoim tatom laurki, upominki i składają życzenia. Pierwszy raz Dzień |Ojca obchodzono w Stanach Zjednoczonych w 1910 r., a w Polsce w 1965 r. Święto zaczęto celebrować po tym, jak po sukcesie, jaki odniosło świętowanie Dnia |Matki, uznano, że zasługi w wychowanie dzieci, ojców także należy odpowiednio uhonorować.

|Kolejne ważne święto to Dzień Dziecka, które wypada 1 czerwca. Jak co roku w Polsce w tym dniu obraduje Sejm |Dzieci i |Młodzieży. |Jest to akcja propagująca od 1944 r. parlamentaryzm wśród młodzieży. Po raz pierwszy święto obchodzono w 1950r.

Z okazji Dnia Matki, Dnia Dziecka i Dnia |Ojca  pracownicy Szkoły |Podstawowej w Krasnej składają wszystkim Rodzicom i Dzieciom- Uczniom serdeczne życzenia, wielu radosnych chwil w życiu, zdrowia oraz wszelkiej pomyślności.

|Ogłaszamy również konkurs dotyczący |Dnia Matki i Dnia |Ojca na piosenkę- teledysk w wykonaniu dzieci o swoich rodzicach. Gotowe nagrania  prosimy wysyłać na adres mailowy: barbara.nowak.81|@op.pl.

B.N.