11 LISTOPADA - ŚWIĘTO ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI

 

„Jesteśmy wolni! Słyszycie, najmilsi? Jesteśmy wolni! Gdzie są wrogowie nasi? Pokruszona ich moc i siła; nie masz ich. Gdzie są kajdany nasze? Odpadły. Wolni jesteśmy! Zwiastuje mi tę nowinę wesołą świat, ale i obwieszczamy ją sami sobie. Bo zżyło się ucho nasze z żałobnym dźwiękiem dzwonu niewoli; bo piły serca nasze z kielicha goryczy i trucizny tak długo, że sami nie wierzymy własnym słowom naszym, sami podejrzewamy usta nasze, gdy te wołają : wolni jesteśmy!”

Ks. Józef Teodorowicz „Cud wskrzeszenia Polski”

 

W 1795 roku upadła Rzeczpospolita szlachecka, zniknęła z map Europy i Świata. Jej obszar i ludność zamieszkująca państwo polskie, weszły w skład trzech krajów zaborczych: Rosji, Prus i Austrii. W okresie XIX wieku Polacy kilkakrotnie bezskutecznie zrywali się do walki zbrojnej o odzyskanie niepodległości, ale niestety, za każdym razem wszelkie próby zostały stłumione. Dopiero początek XX wieku przyniósł spore, realne szanse na zmianę niekorzystnej sytuacji.

11 listopada 1918 r. w Compiegne podpisano zawieszenie broni na froncie zachodnim kończące praktycznie I Wojnę Światową; ważna data dla wszystkich Europejczyków. Dla nas Polaków ta data ma też inny wymiar. Dzień wcześniej zaś powrócił do Warszawy zwolniony przez Niemców z więzienia w Magdeburgu, Józef Piłsudski. Wszystkie stronnictwa polskie, uznając jego ogromne zasługi w dziele walki o niepodległą Ojczyznę, zażądały od Rady Regencyjnej przekazania mu władzy. Ta podporządkowała się temu postulatowi i dekretem z dnia 11 listopada 1918 r. oddała Józefowi Piłsudskiemu naczelne dowództwo nad organizującym się wojskiem. W tym samym czasie na ulicach polskich miast trwało rozbrajanie żołnierzy niemieckich i austriackich.
Na odzyskanie niepodległości musieliśmy czekać aż 123 lata. Dzień 11 listopada ustanowiono świętem państwowym po raz pierwszy dopiero w 1937 roku. W latach 1939-44 podczas okupacji hitlerowskiej oraz w okresie od 1945 do 1989 roku, w czasie rządów komunistycznych obchodzenie święta 11 listopada było zakazane. Dopiero w roku 1989, ustawą Sejmu, przywrócono obchody tego święta, od tego roku Święto Niepodległości jest najważniejszym świętem państwowym, a dzień 11 listopada jest dniem wolnym od pracy.

W naszej szkole dzień ten uczciliśmy wierszem, pieśnią patriotyczną oraz fragmentami owych wydarzeń historycznych.

 

Photo album created with Web Album Generator