POLSKIE MAJOWE ŚWIĘTA

Maj to wyjątkowy miesiąc w historii naszego kraju. 1 maja na całym świecie obchodzimy Międzynarodowe Święto Pracy, natomiast 2 maja ustanowiony został Dniem Flagi Rzeczpospolitej Polskiej. Nasze barwy narodowe jako jedne z nielicznych w świecie mają pochodzenie heraldyczne. Dzień później świętujemy rocznicę uchwalenia pierwszej w Polsce i w Europie Konstytucji 3 Maja. W tym roku jest to już 225 rocznica. Ta ustawa zasadnicza była efektem pracy i starań stronnictwa patriotycznego, dążącego do zreformowania ustroju ówczesnej Rzeczypospolitej. Konieczność uzdrowienia kraju, wyciągnięcia go z anarchii i uczynienia rządnym wpłynęły na decyzję autorów Ustawy Rządowej – Stanisława Augusta Poniatowskiego, Stanisława Małachowskiego, Hugo Kołłątaja i Ignacego Potockiego.
W tym roku akademię z tej to okazji przygotowały dzieci z klasy drugiej i zerówki. Uczniowie naszej szkoły wysłuchali wierszy i pieśni patriotycznych, a także obejrzeli prezentację na temat symboli narodowych, miejsca Polski na mapie Europy.

LM