CYBERPRZEMOC

 

Cyberprzemoc to takie zachowanie, które krzywdzi emocjonalnie drugiego człowieka. Osoby, które stosują cyberprzemoc używają do tego celu Internetu albo telefonów komórkowych. W przeciwieństwie do przemocy fizycznej, cyberprzemoc nie zostawia śladów na ciele i nie widać jej gołym okiem.
Do działań określanych jako cyberprzemoc zalicza się m.in:

  • wyzywanie, straszenie poniżanie kogoś w Internecie lub przy użyciu telefonu

  • robienie komuś zdjęć lub rejestrowanie filmów bez jego zgody i publikowanie ich (Internet, telefon)

  • ośmieszanie, obrażanie, straszenie, nękanie czy też poniżanie kogoś za pomocą Internetu, albo telefonu komórkowego,

  • odszywanie się pod kogoś w portalach społecznościowych, na blogach, wiadomościach e-mail lub komunikatorach,

  • włamanie się na czyjeś konto (np. pocztowe, w portalu społecznościowym, konto komunikatora),

  • tworzenie obrażających kogoś stron internetowych lub blogów, pisanie obraźliwych komentarzy na forach, blogach, portalach społecznościowych,

  • podszywane się pod kogoś w Sieci.

 

DEKALOG MŁODEGO INTERNAUTY

  1. Nigdy nie podawaj w Internecie swojego prawdziwego imienia i nazwiska. Posługuj się nickiem, czyli pseudonimem, internetową ksywką.

  2. Nigdy nie podawaj osobom poznanym w Internecie swojego adresu domowego, numeru tel. Nie możesz mieć pewności, z kim naprawdę rozmawiasz!

  3. Nigdy nie wysyłaj nieznajomym swoich zdjęć. Nie wiesz, do kogo naprawdę trafią.

  4. Jeżeli wiadomość, którą otrzymałeś jest wulgarna lub niepokojąca, nie odpowiadaj na nią. Pokaż ją swoim rodzicom lub innej zaufanej osobie dorosłej.

  5. Pamiętaj, że nigdy nie możesz mieć pewności, z kim rozmawiasz w Internecie. Ktoś kto podaje się za twojego rówieśnika, w rzeczywistości może być dużo starszy i mieć wobec ciebie złe zamiary.

  6. Internet to skarbnica wiedzy, ale pamiętaj, że nie wszystkie informacje, które w nim znajdziesz muszą być prawdziwe! Staraj się zawsze sprawdzić wiarygodność informacji.

  7. Spotkania z osobami poznanymi w Internecie mogą być niebezpieczne! Jeżeli planujesz spotkanie z internetowym znajomym pamiętaj, aby zawsze skonsultować to z rodzicami! Na spotkania umawiaj się tylko w miejscach publicznych i idź na nie w towarzystwie rodziców lub innej zaufanej dorosłej osoby.

  8. Pamiętaj, że hasła są tajne i nie powinno się ich podawać nikomu. Dbaj o swoje hasło jak o największą tajemnicę. Jeżeli musisz w Internecie wybrać jakieś hasło pamiętaj ,żeby nie było ono łatwe do odgadnięcia i strzeż go jak oka w głowie.

  9. Rozmawiaj z rodzicami o Internecie. Informuj ich o wszystkich stronach, które Cię niepokoją. Pokazuj im również strony, które Cię interesują i które często odwiedzasz.

  10. Jeżeli chcesz coś kupić w Internecie, zawsze skonsultuj to z rodzicami.