RATUJEMY I UCZYMY RATOWAĆ

Europejski Dzień Przywracania Czynności Serca - „Restart a Heart Day” - już za nami. Po raz drugi 16 października w samo południe w całej Polsce przystąpiliśmy do próby pobicia rekordu w jednoczesnym prowadzeniu resuscytacji krążeniowo oddechowej. W tym roku do akcji organizowanej przez Fundację Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy przystąpiło aż 675 instytucji, z czego większość stanowiły szkoły podstawowe objęte Programem Edukacyjnym „Ratujemy i Uczymy Ratować”.

Celem akcji -oczywiście poza chęcią pobicia ubiegłorocznego rekordu - była promocja pierwszej pomocy i powszechnej nauki tej wiedzy.

Społeczność SP w Krasnej z przyjemnością włączyła się w bicie rekordu. Zarówno uczniowie, jak i nauczyciele chętnie sprawdzali w ten sposób swoje umiejętności dotyczące prawidłowego i efektywnego wykonania resuscytacji. Akcja miała na celu pokazać najmłodszym jak zachować się w sytuacji nagłego zatrzymania krążenia. Zwracaliśmy uwagę dzieci, że są to bardzo proste czynności takie, jak: wezwanie pogotowia, uciskanie klatki piersiowej i defibrylacja.

Tegoroczna akcja jest wielkim sukcesem, bo jednorazowo w całej Polsce 67 396 osób (zarówno dzieci jak i dorosłych) pokazało, że potrafi udzielić pierwszej pomocy. Niestety nie udało się pobić zeszłorocznego rekordu -w październiku 2013 roku w akcji uczestniczyło 83 111 osób.

JK