WYCIECZKA DO KRAKOWA

19 maja 2015r. uczniowie z klas 0-III Szkoły Podstawowej w Krasnej, wraz z nauczycielami i grupą rodziców,  uczestniczyli w wycieczce do Krakowa. Panowała piękna, niemal letnia, pogoda.
Pełen wrażeń dzień rozpoczęliśmy od wizyty w Parku Edukacji Globalnej. "Wioski świata" na ulicy Tynieckiej, to fascynujące miejsce, w centrum którego została wyznaczona mapa świata z precyzyjnie rozrysowanymi granicami państw, dookoła której rozmieszczono wioski reprezentujące poszczególne regiony świata. Dzięki przewodnikowi dzieci miały okazję dowiedzieć się, jak wygląda codzienność ich rówieśników pochodzących z różnych kontynentów. Na terenie parku znajdują się domy z różnych części świata: tradycyjna ghańska wioska, peruwiańska chata, indiańskie tipi, eskimoskie igloo i jurta z Mongolii. Podczas zwiedzania każdej z chat uczniowie mogli pooglądać zdjęcia, stroje i przybory codziennego użytku oraz wiele innych eksponatów, dzięki którym poszerzyli swoją wiedzę na temat różnorodności kulturowej i społecznej danych krajów. Każde z tych miejsc ze względu na swoją egzotykę i wystrój jest idealną przestrzenią do nawiązania kontaktu z inną kulturą i tradycją.
Kolejnym, obowiązkowym wręcz, elementem naszej wycieczki było zwiedzanie Zamku Królewskiego na Wawelu. Już sam sposób, w jaki dotarliśmy na Wawel był wyjątkowy - przypłynęliśmy tramwajem wodnym. Było to niesamowitym przeżyciem, szczególnie dla najmłodszych uczestników wycieczki. Na początku oczywiście odbyło się spotkanie z legendarnym smokiem mieszkającym u podnóża krakowskiego wzgórza, w jaskini nazywanej Smoczą Jamą Na wawelskim wzgórzu widzieliśmy Katedrę Zygmuntowską, katakumby, urzekającą panoramę Krakowa oraz Wisłę. Uczniowie zostali zapoznani pokrótce z historią budowli, wyglądem zewnętrznym, który zmieniał się na przestrzeni wieków w zależności od panujących kierunków w sztuce. Następnie udaliśmy się na pierwsze piętro, gdzie zwiedzaliśmy poszczególne komnaty. Przewodnik zwracał uwagę na wygląd i podział pomieszczeń ze względu na ich funkcję i wyposażenie.. Spod Wawelu przeszliśmy jedną z zabytkowych ulic Starego Miasta - ulicą Grodzką - wprost na przepiękny Krakowski Rynek. Dzieci wraz z opiekunami mogły wejść do Kościoła Mariackiego, zobaczyć Sukiennice oraz wysłuchać hejnału granego z wieży Kościoła Mariackiego. W czasie wolnym dzieciaki, rodzice i nauczyciele zrobili sobie zdjęcia przy pomniku Adama Mickiewicza upamiętniające wycieczkę. Ze Starego Miasta udaliśmy się wprost do krakowskiego ZOO. Ogród zoologiczny jest  wspaniałym miejscem do spędzenia wolnego czasu na świeżym powietrzu, a przy tym doskonałą okazją do uzupełnienia wiedzy przyrodniczej. Największy podziw spośród wszystkich zwierząt wzbudziły tygrysy i słonie. Dzieci z wielkim zachwytem  obejrzały przepiękne, kolorowe ptactwo, foki, ryby, węże i kameleony. Najbardziej figlarne okazały się jednak małpy, które na  widok obserwatorów dały popis cyrkowych akrobacji. Podczas zwiedzania ZOO zrobiliśmy mnóstwo pamiątkowych, starając się uchwycić na nich wszystko, co najciekawsze. Ostatnim etapem naszej wyprawy było Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach. Z przyjemnością odwiedziliśmy to piękne i wyjątkowe miejsce - tak ukochane przez Jana Pawła II, znane nie tylko w Polsce, ale również na świecie.
Późnym wieczorem wróciliśmy do Krasnej - ogromnie zmęczeni, ale przede wszystkim pełni emocji i niezapomnianych wrażeń. Wycieczkę do Krakowa z pewnością można zaliczyć do udanych - na pewno tam jeszcze wrócimy!

JK

Various photographs that I'd like to share on the Web.