SPRZĄTANIE ŚWIATA 2011 W NASZEJ SZKOLE

Sprzątanie Świata jest międzynarodową kampania odbywająca się na całym świecie w trzeci weekend września Jej celem , ważniejszym niż usunięcie śmieci zalegających poza miejscami przeznaczonymi do ich składania jest zachęcenie innych do wyrzucania śmieci w odpowiednie miejsca.

Akcja ta została zapoczątkowana w Australii 1989 roku. Wówczas 40 tys. mieszkańców Sydnej wzięło udział w sprzątaniu portu. Już rok później objęła całą Australię. W Polsce sprzątanie świata odbywa się co rok, począwszy od 1994 roku. Opiekę nad tą akcją objęła Fundacja Nasza Ziemia. Uczestniczy w niej młodzież szkolna, harcerze, członkowie organizacji ekologicznych oraz ochotnicy.

W Polsce w tym roku akcja „ Sprzątania Świata „odbyła się od w dniach 19-21 września. Hasłem XVIII edycji było „ LAS NASZYM BOGACTWEM- CHROŃMY GO.

W naszej szkole „ Sprzątanie Świata „ odbyło się 16 września 2011 roku. Członkowie Szkolnego Koła Ligi Ochrony Przyrody przygotowali krótką część artystyczną „Posprzątajmy świat”. Celem występu było inicjowanie działań na rzecz ochrony środowiska – poczynając od uprzątania śmieci, poprzez promocję i stosowanie selektywnej zbiórki odpadów. Potem wszyscy uczniowie wzięli udział w akcji. Każdy został zaopatrzony w rękawice ochronne oraz worki na śmieci. Pod opieką nauczycieli udali się zbierać odpady. Młodsze klasy porządkowały teren obok szkoły, kościoła i parkingu obok kościoła oraz okolice drogi prowadzącej do lasu. Natomiast starsze klasy zajęły się zbieraniem odpadów nad miejscową rzeką: w okolicy cmentarza likwidując dzikie wysypiska śmieci.. Uporządkowano również przystanki znajdujące się na terenie miejscowości. Worki zostały wypełnione po brzegi odpadami.